Vlastnictví bytové jednotky v KN – správnost zápisu?

Vážení členové společenství,

rekodifikace soukromého práva v České republice se dotkla samozřejmě i otázky vlastnictví nemovitostí. Vlastinické právo upravuje především občanský zákoník (zákon č. 89/2012 Sb.) a problematiku doplňuje i nový zákon č. 256/2013 Sb., katastrální zákon.

Nový občanský zákoník zavádí některé lhůty, které je dobré dodržet vůči ochraně předmětů Vašeho vlastnictví, v našem případě bytové jednotky. Je-li předmět Vašeho vlastnictví dotčen je potřeba uplatnit tzv. poznámku spornosti zápisu a to do jednoho měcíse poté, co se o takovém stavu dozvíte.

Katastrální úřad nově informuje dopisem zapsaného vlastníka nemovitosti a jiného oprávněného o faktu, že právní poměry jsou dotčeny změnou. Toto je nástroj, který vlastníky bytových jednotek ochrání před podvodníky, kteří falšují plné moci a dříve se původní vlastník o dotčení stavu v KN vůbec nedozvěděl. Dnes je dopis adresován přímo zapsanému vlastníku.

Především doporučujeme zde: nahlizenidokn.cuzk.cz/ ověřit správnost všech zapsaných údajů u předmětu Vašeho vlastnictví. Dále doporučujeme navštívit pracoviště Katastrálního úřadu a zřídit si za jednorázový poplatek 200 Kč Službu sledování změn: www.cuzk.cz/Katastr-nemovitosti/Poskytovani-udaju-z-KN/Sledovani-zmen/Zakladni-informace-o-Sluzbe-sledovani-zmen/Sluzba-sledovani-zmen-v-katastru-nemovitosti.aspx

Katastrální úřad Vás upozorní na to, že předmět Vašeho vlastnictví byl dotčen (změna, vklad, záznam, poznámka) a to např. e-mailem či sms zprávou.

domaci.ihned.cz/c1-62879350-zkontrolujte-si-v-katastru-svoje-nemovitosti

K pozornosti:

§§ 980 – 986, zápis věcných práv (NOZ)
§ 16, § 24 z. č. 256/2013 KZ

Mgr. Marek Ouředník
místopředseda Výboru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..