Jak správně vybrat dodavatele služeb?

Vážení členové společenství,
vážení zájemci o problematiku společenství vlastníků,

 

pravidelně se setkávám s otázkou, jak v našem společenství vybíráme dodavatele služeb. Především se tato otázka objevuje u investic většího nebo velkého rozsahu, jako např. když jsme rekonstruovali elektrické rozvody anebo vyměnili požární dveře k bytovým chodbičkám.

 

Neexistuje zákonná úprava, která by přikazovala výborům povinnost vést výběrové řízení, tak jako je tomu např. ve státní správě. Na druhé straně je výbor odpovědný schůzi shromáždění a musí s péčí řádného hospodáře spravovat prostředky Fondu oprav.

 

Praxe v našem výboru je taková, že konáme dobrovolná poptávková řízení. Před každou výše zmíněnou investicí poptáme a necháme si zpracovat zpravidla dvě až tři nabídky a samozřejmě si musíme danou problematiku alespoň minimálně nastudovat, abychom zjistili, na jaké materiály či detaily se zaměřit.

 

V mnoha případech může být nápomocný např. znalecký posudek, který zhodnotí stav věci a odborník sdělí a postup oprav anebo přehled účinných norem, které kladou materiálové požadavky např. na rozvody elektřiny či požární bezpečnost.

 

Doporučuji tedy, aby každý výbor uměl zdůvodnit, proč vybral konkrétního dodavatele služeb, je dobré získat si též reference, řada firem dodávajících služby pro SVJ tak dodává více těmto subjektům, čili rychlým telefonátem získáme názor a zkušenosti.

 

Zde je i odborný názor z právní poradny

 

V Praze dne 31.5.2019

 

Marek Ouředník
místopředseda výboru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..