Směrnice EU 2018/2002 o energetické účinnosti

Vážení členové společenství,
 
výbor SV prostudoval směrnici EU 2018/2002, kterou se mění směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti. V zásadě lze říci, že předmětem a sledovaným cílem této novelizace je umožnění konečným spotřebitelům energií sledovat v čase vlastní spotřebu a tuto tak pružněji ovlivnit, především ji pak snížit.
 
Jedná se o to, že měřidla spotřeby dodávek tepla a teplé vody musejí být dálkově odečitatelná, aby bylo možné předložit spotřebitelům několikrát do roka, později až každý měsíc, přehled o spotřebě.
 
Samotné vyúčtování spotřeby faktické, kdy se stanovuje nutnost vyrovnat závazky a pohledávky z finanční stránky zůstává v četnosti jedenkrát za rok, tak jak jsme všichni zvyklí.
 
Počínaje dnem 25.10.2020 bude povinnost seznamovat spotřebitele s informativní povahou vyúčtování na kvartální úrovni, tedy 4x za rok. Od 1.1.2022 bude tato četnost měsíční, tedy 12x za rok.
 
Současný systém CEM, který našemu domu poskytuje společnost SOFTLINK, již nyní umožňuje, aby každý vlastník bytové jednotky viděl aktuální spotřebu tepla, teplé i studené vody ve vlastním bytě a to za období, které si ke sledování zvolí. Tedy náš současný systém již vyhovuje této úpravě, která je součástí práva Evropské unie a bude inkorporována též do právního řádu České republiky.
 
Již dříve jsme členům společenství distribuovali přístupové údaje do systému CEM, tak aby si každý mohl vlastní spotřebu nejen kontrolovat, ale i ovlivňovat. Kdo z vás tyto údaje ztratil, rádi je poskytneme znovu. Kdo z vás nemá možnost použít internet a sledovat tak spotřebu, můžeme vám ve výše uvedených intervalech údaje o spotřebě předávat např. do poštovní schránky. Vždy postačí kontaktovat výbor s žádostí a vše domluvíme.
 
Zde předkládáme vlastní text směrnice a dále článek z odborného tisku, který nás na tuto problematiku upozornil:
 
Směrnice EU dálková měřidla
 

 
V Praze dne 27.02.2020
 
Marek Ouředník
místopředseda výboru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..